Finanční plán aneb návratnost mé investice a prosperita

Je lehké říci: „Začnu dělat sám na sebe. Otevřu si obchod, mám něco do začátku a pak se uvidí.“, ale takhle to většinou končívá BLBĚ 🙁 Za pár měsíců je euforie ta tam a vy se ptáte: „Kde jsem sakra udělal chybu?“

Odpověd´ je snadná.  Pečlivě jste si vybrali prostory, máte skvělý nápad – produkt,  službu, ALE…. bez plánování to není ono.

A tak mne napadl inspirativní rozhovor pana Wericha se svým kuchařem v pohádce Sůl nad zlato. Jistě ji všichni znáte? Král já první a komoří míchají těsto na palačinky, přidávají ingredience, ochutnávají, ale pořád to ještě NENÍ ONO. A kuchař, zavřený v hladomorně, jim povídá: „Jó, bez soli to nebude nikdo ono.“

Co z toho vyplývá? Stejně jako je potřeba u palačinek dodržet postup přípravy a udělat je ze všech ingrediencí, s maximální pečlivostí, aby chutnali.  Tak stejným způsobem byste Vy měli své podnikání pojmout jako komplex strategických rozhodnutí a nic podstatného z finančního plánu nevynechat.

1-98529088

Cílem je totiž ZISK. A k dosažení zisku je třeba si stanovit finanční plán – krátkodobý (na následujících 12 měsíců) a následně dlohodobý (v horizontu 2-5 let).

FINANČNÍ PLÁN

Finanční plán by měl vycházet z vaší strategie, stanovených finančních cílů a měl by sloužit k vypracování rozvahy, výkazu zisků a ztrát a k plánu toku peněz (cash flow).

Jednou z nejdůležitějších součástí finančního plánu je stanovení finančních cílů.

Finanční cíle zahrnují:

  1.  INVESTICE – hmotný (budova, nábytek) a nehmotný (zřizovací výdaje, software, know how) majetek nutný k realizaci plánu. Budou ho po vás chtít banky, v případně, že budete žádat o úvěr a nebo také investor.
  2. TRŽBY – odhadnete vývojem trhu a předešlými zkušenostmi z minulých období.
  3. NÁKLADY – celkové náklady dostanete součtem dílčích nákladů (mzdové, provozní, investiční náklady atd.) Spojením plánovaných tržeb a plánovaných nákladů získáte plánovaný výkaz zisků a ztrát.
  4. ZISK – je podstatným finančním cílem a jeho upravováním ve finančním plánu také často dochází ke změnám v dílčích plánech.
  5. ŘÍZENÍ PROVOZNÍHO KAPITÁLU –  je důležité pro řízení cash flow pro sestavování rozvahy.

Pokud chcete téma prostudovat a pochopit do hloubky, pak vám mohu doporučit bakalářskou práci Jany Bláhové, studentky Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Je to počteníčko na ca 80 stran, tak si na čtení vyhraďte aspoň 20 minut.

Abych se přiznala , tak já si své finanční cíle stanovuji jednou za rok a konzultuji je se svou účetní Ivou. Ona je „MACHR“ na čtení rozvah, grafů a výkazů zisků a ztrát. Já bych její práci dělat nemohla, ikdyž je velice důležitá pro mou budoucí prosperitu.

Pokud jste si nikdy  finanční plán nezpracovali a zajímá vás jak jste na tom v současné době, vyzkoušejte si novou  generaci softwaru EQUANTA® na zpracování vlastních podnikatelských záměrů a analýz dosažených výsledků hospodaření na 3 měsíce ZDARMA.

Nemusíte umět všechno, ale musíte si umět poradit a najít si experta, na kterého se můžete spolehnout.

Článek je hotov a tak se musím odměnit. Dostala jsem chuť na něco dobrého a taková domácí neošizená palačinka od maminky? Hmmm, to by šlo 🙂 Jdu jí zavolat.

 

Mějte prima den

Nikola

 

Pomáhám lidem objevit jejich podnikatelský potenciál. Předávám jim své zkušenosti z praxe a učím je, jak je co nejefektivněji využít pro své podnikání. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře