OSVČ versus společnost s.r.o. – Chcete mít jasno?

MÁTE DOST SVÉHO ŠÉFA?

Víte, že veškeré kroky, které vedou k zisku jste si na vlastní kůži již zkusili a nic vás už nepřekvapí. Máte zkušenosti s obchodem a je vám jasné,  že je potřeba investovat do konkrétního zboží/služby, jenže ,,pan majitel,, má jiný názor? Jste nespokojení a práce vás přestává bavit? Cítíte nutkavost udělat změnu a postavit se na vlastní nohy?

Pak je na čase  přemýšlet o tom, jaká cesta pro vás bude ta nejlepší. Já vím,  lehce se to řekne,  ale hůře realizuje,  když administrativa a veškerá agenda šla doposud mimo vás.
Prostřednictvím tohoto článku vám pomohu utříbit si myšlenky a správně se rozhodnout na základě faktů.

ZVLÁDNETE VŠE SAMI NEBO BUDETE POTŘEBOVAT PARTNERA?

OSVČ je firma  o jedné osobě, proto bude vyhovovat spíše jednotlivcům, kteří si vše chtějí dělat sami. Nepotřebují  společníka, protože mají skvělé nadání, které chtějí prodat. Živnosti dělíme na volné, řemeslné, vázané a koncesované.  Společnost s.r.o. je většinou zakládána 2 a více společníky,  může expandovat  navýšením vkladů nebo přistoupením nových společníků.

 

Businessman with boxing gloves

VÝHODY/NEVÝHODY

OSVČ musí vždy podnikat pod svým jménem, tedy jménem a příjmením, ale s.r.o. můžete založit pod libovolným názvem ( nesmí být podobný jiné již založené firmě) a používat ho pak nadále pro propagaci své firmy.

Jméno fyzické osoby může být také mínusem  ve velkých projektech, protože  v případě plnění závazků a nenadálých problému působí nedůvěryhodně, právě nezastupitelností své osoby.Veškeré státní zakázky proto nikdy nevyhrajete jako OSVČ ale jedině jako důvěryhodná a seriózní právnická osoba.
Jistě vás bude zajímat, že OSVČ ručí celým svým majetkem, což společníci nemusí. Ti ručí pouze do výše nesplaceného základního  kapitálu. Když jsem já před lety zakládala ,, sróčko ,, byla výše základního kapitálu stanovena nejméně na 200.000.- Kč. Dnes už může být váš kapitál pouze 1,- Kč, ale důvěru klientů si asi nezískáte.

DAŇĚ 🙁 KOLIK KDO ZAPLATÍ?

Další spíše nevýhodou OSVČ je kromě daně z příjmu (15%) i placení sociálního (29,2%) a zdravotního pojištění (13,5%). Tetýká se to ale živnostníků, kteří si mohou uplatňit paušální výdaje.  Právnická osoba platí pouze daň z příjmů (19%) a srážkovou daň ze zisku rozděleného mezi společníky (15%) a celkově má výrazně lepší možnosti optimalizace daní.

KDO BUDUJE ZNAČKU?

Za další nevýhodu lze považovat fakt, že můžete být sebelepší živnostník, kterého všichni chválí a máte skvělé reference, jenže do hrobu si je nevezmete. Společnost s.r.o. naproti tomu každým rokem zvyšuje svůj kredit a buduje si lepší jméno na trhu.

Společnost s.r.o. můžete prodat nebo přenechat svým dětem, to živnostník nemůže, protože on je tím motorem, který vytváří zisk. Můžete dostávat královsky zaplaceno a zvyšovat cenu své odvedené práce, ale nezaručíte dětem příjem i po své smrti nebo po odchodu do důchodu.

Jako OSVČ jste zodpovědný za svou práci a řízení a není možné odpovědnost delegovat na jednatele nebo společníka jako v případě společnosti s.r.o..

Sečteno podtrženo vítězem v klání se jeví jako společnost s.r.o. , jenže na její založení je potřeba nejméně 12.000.- Kč, založení společnosti je běh na dlouhou trať a počítejte se složitějším papírováním.

Zajímá vás spíše varianta, jak začít podnikat s minimálními náklady?  Vše potřebné ke zřízení živnostenského oprávnění se dočtete v mém eBooku  ZDARMA:  5 základních principů k úspěšnému startu vašeho podnikání 🙂

Já už přes 11 let podnikám na živnostenský list a jako nevýhodu to nepovažuji. Je to rychlé a velice jednoduché řešení, kdy můžete začít podnikat i s málem a dopracovat se k milionovým obratům.

Má rada na závěr tedy zní:

  • Řiďte se zdravým rozumem a svými možnostmi.
  • Zvažte, co bude pro vás nejvýhodnější.
  • Ale hlavně jděte s kůží na trh a prodejte svůj talent.

Mějte prima den

Nikola

 

Pomáhám lidem objevit jejich podnikatelský potenciál. Předávám jim své zkušenosti z praxe a učím je, jak je co nejefektivněji využít pro své podnikání. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře