Otevřená zpověď zlatokopky :-)

Většina z nás bilancuje a hodnotí svůj rok vždy na konci kalendářního roku, tedy v prosinci. I já jsem k té většině patřila. Teď už ale sedmým rokem hodnotím své úspěchy i neúspěchy, prohry a výhry nebo posuny a propady, jak to chcete nazvat, nechám na Vás, vždy až v květnu. V měsíci, kdy květiny jsou v plném květu, v měsíci lásky ale v pro mě dost smutném období. Je to paradox.

4

Cítíte také jak se ty misky vah převažují ze strany na stranu? V životě většina z nás hledá rovnováhu, kdy misky vah jsou vyrovnané. Co je ale rovnávaha na miskách vah úspěchu a neúspěchu? Napadá Vás, že průměr. Přeci jsme od mala vedeni k tomu, aby jsme měli dobré známky, vynikali a pak si našli dobře placenou práci a nebyli průměrní!

OD MALA JSME VEDENI K TOMU, ABYCHOM VYNIKALI A NEBYLI PRŮMĚRNÍ

Stává se Vám občas,  že ve městě potkáváte lidi, které znáte „ podle vidění “. Jezdí v pěkném autě, chodí značkově oblečeni a sociální sítě plní fotkami z exotických dovolených.

Pokud jste žena, pak svou pozornost samozřejmě obracíte k tomu muži, co by stál za hřích a na jeho drahou polovičku nehledíte s respektem jako na samečka po jejím boku. Myslíte si: „ ta měla ale štěstí, klofla takovýho chlapa ve vatě a teď nemusí hnout ani prstem” nebo třeba „ je to jen navoněná bída, která se dobře vdala”. Poznáváte se? Závist přepadne občas každého z nás, hlavně pokud náš vlastní život stojí za houby. 🙁

Prostě hodnotíme lidi okolo sebe, protože už rodiče nás srovnávali s bráchou, ségrou nebo spolužáky ve škole.

I já jsem k nim patřila, k těm zlatokopkám, když jsem se před 13 lety zamilovala do svého osudového o 11 let staršího muže jménem Elvis. Z prodavačky se stala provozovatelka obchodu na lukrativním místě. Viděla jsem:

  • závistivé pohledy
  • jak umí být ženy kruté, když o něco přicházejí
  • nepochopení
  • maskovanou faleš
  • a opovrhování v očích jeho blízkých přátel.

Přesto jsme za těch 6 let, co jsme byli spolu dokázali rozjet obchod v Karlových Varech,  zrenovovat byt i nebytové prostory, postavit plot a povít syna Marka 🙂 Zažili jsme obrovský růst, ale i hluboké propady jak v obchodě, tak v životě. Bylo to jako na těch miskách vah.

Někdy jsme byli nahoře, ale samozřejmě ne zas tak dlouho, abychom zpychli a pak se misky vah převážily zas na druhou stranu, to abychom se ponaučili ze svých chyb a vykročili zase směrem nahoru. I život žijeme na vlnách úspěchu u neúspěchu a je to v náš prospěch. 🙂

„TAK JAKO SE STŘÍDÁ DEN S NOCÍ, STŘÍDÁ SE I ÚSPĚCH S NEÚSPĚCHEM, RADOST SE SMUTKEM A LÁSKA S NENÁVISTÍ.” N.N.

 

Untitled design(3)

Život se smrtí, dodala bych jen.  Znáte to přísloví, že pokud chcete rozesmát Boha, řekněte mu o svých plánech.

I my měli plány, druhé dítě, svatba, dovolená v Jugoslávii….. A nakonec z toho vzešel jen můj druhý syn Luka pět měsíců po smrti mého přítele.  Neodešel přirozenou cestou a to co následovalo bych nepřála nikomu zažít. Znovu ty pohledy okolí, spekulace o jeho smrti, výslechy na policii,  testy otcovství prováděné v zahraničí, okamžitá zodpovědnost za chod firem a za 2 malé kluky, kteří vyrůstají bez otce. Více to snad ani nechci rozebírat, protože i po těch letech to bolí. 🙁

Dědické řízení se táhlo dlouhé 4 roky a s majetkem na mě přešla i úloha ručitele za placení hypotéky. Zdá se Vám to hodně na jednoho člověka? Mně také, když se nad tím teď zamýšlím, jen beru život tak, jak přichází. Jistě mi dáte za pravdu, že nemá smysl se trápit otázkami, co by kdyby, i když se přiznám, že jsem dlouho hledala odpovědi. Tento článek beru jako svou očistu, co mělo být vyřčeno, je venku a je třeba uzavřít tuto kapitolu a jít dál.

Jako zlatokopka nejezdím v luxusním autě, nepotřebuju značkové oblečení a loni jsem ani nevyrazila na dovolenou. Ano, už nějakou dobu prochází krizí i mé podnikání. Po 12 letech jsem musela zavřít obchod v Karlových Varech, propustit spoustu zaměstnanců, což bylo asi jedno z nejtěžších rozhodnutí a opustit i Prahu, která mi dala za vyučenou, ale jsem tady a nehodlám se vzdát.

Byt před rekonstrukcí

Byt před rekonstrukcí

Je toho hodně, co se nepovedlo, ale jsem pyšná na to, co jsem za těch 7 let dokázala. Statečně platím hypotéku, zrekonstruovala jsem svépomocí byt a čeká mě ještě střecha našeho secesního domu. Mimo jiné provozuju e-shop, vytvořila jsem si vlastní stránky, píšu blog ( i když to flákám) a vrátila jsem se ke svým milovaným koním.

:-) 3 ppkoje je nutné ještě zařídit

🙂 3 pokoje je nutné ještě zařídit

NĚKDY MÁM POCIT, ŽE BY DEN MĚL MÍT 48 HODIN

Mareček dneska chodí do čtvrté třídy a má samé jedničky, i když to je zásluha spíš babičky. Jsem pyšná, ale měla bych ho ráda i kdyby domu nosil horší známky. Zrovna nedávno jsem vytáhla „ žákajdu” a našla tam „ kouli ” z přírodovědy a na mou zvědavou otázku, jestli opravdu nic nevěděl, mi Mára s klidem odpověděl: „Mami, dostal jsem pětku, protože jsem to zapomněl odevzdat.”  🙂 A v září přivítáme dalšího školáčka, tak nám držte palce.

To, o čemž si mnohokrát myslíme, že je zřejmé na první pohled, nemusí být zdaleka pravda, když si dovolíme podívat se pod povrch.

Stejné je to i s naším posuzováním ostatních a je jedno jestli zrovna hodnotíme velký zadek paní, co před námi stojí ve frontě nebo nové auto našeho souseda nebo nějakou tu zlatokopku.

nikola 7

Každý vidí osobní úspěch v něčem jiném a myslím si, že je to tak v pořádku. Pro někoho to jsou děti, které se v životě neztratí, pro druhého je to svoboda, dělat si, co chci a pro dalšího zase cestování a poznávání světa s ruksakem na zádech.

ŽIVOT JE O PRIORITÁCH A JÁ SI VYBRALA

Pokračuju budovat sen, který jsme začali společně s Elvisem, buduju náš domov, kam se snad jednou budou kluci rádi vracet a který nám bude generovat příjem. Jsem sama a už opravdu dlouho, takže potřebuju část své zodpovědnosti s někým sdílet a jsem připravená to změnit. PS: pánového, tohle není seznamka. A další plány si raději nechám pro sebe, protože nechci rozesmát pána Boha 🙂

Dnes by Elvis slavil narozeniny, takže zlato posíláme pusu tam nahoru.

A jestli patřím ke zlatokopkám?  To musíte posoudit sami.

 

Mějte prima májový den

 

Nikola

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Pomáhám lidem objevit jejich podnikatelský potenciál. Předávám jim své zkušenosti z praxe a učím je, jak je co nejefektivněji využít pro své podnikání. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře